» » Чим відрізняється відмінний копірайтер від хорошого?

Чим відрізняється відмінний копірайтер від хорошого?

Усі, хто коли-небудь мав справу з журналістами, копірайтерами та іншими авторами текстів, помічали, що деякі з них пишуть статті, які можна відправляти в друк з мінімальними виправленнями, в той час як роботу інших доводиться по кілька разів редагувати.
Чим відрізняється відмінний копірайтер від хорошого?


Так як в мої обов'язки входить і написання статей, і їх редакція, я задався питанням, чому так виходить. Іноді навіть дуже талановиті автори приносили мені на редакцію текст, який було неможливо зрозуміти і лише віддалено стосується заданої теми.

Я вирішив копнути по-глибше і з'ясувати, чому найкращі копірайтери і журналісти пишуть так добре - і ось що вийшло.

Є дещо, що хороші копірайтери роблять, а посередні - не роблять, і це ніяк не пов'язано з написанням тексту.

Справа не в грамотності, не в орфографії і не у виборі слів. Насправді друкарські помилки і граматичні помилки - лише мала частка редагування.

Раз за разом я переконувався, що найталановитіші копірайтери не починають писати відразу ж як отримували завдання, а самі того не усвідомлюючи, готувалися до того, щоб почати писати. Ті, кого я вважав кращими, насправді витрачали більше часу на підготовку до роботи, ніж на саму роботу.

Видатні автори готуються до роботи.

Якщо ви самі пишете статті і хочете поліпшити їх якість, то я поділюся з Вами секретом цієї підготовки.

1. Визначаємо мету майбутньої статті

Буває, що це нескладно зробити. Але іноді мета не ясна, і щоб зрозуміти, навіщо ми пишемо статтю, можна поставити собі кілька запитань:

Для кого я пишу?

Хто моя цільова аудиторія? Як ці люди спілкуються? Які їх цінності? Відповівши на ці питання, ми зможемо підібрати відповідний стиль письма, а також подумати про те, що хвилює цих людей.

Для чого я пишу статтю - проінструктувати, проінформувати або розважити читача?

Питання нескладні, але дуже важливий.

Якщо ви складаєте інструкцію, то слід дотримуватися строгих формулювань, розділити весь текст на етапи. Інформація повинна вказувати читачеві що і як робити - художні метафори тут будуть явно зайвими.
Інформаційні статті можуть бути написані у формі художнього оповідання, тут не потрібно покрокової інструкції. Але основні моменти розповіді в такому тексті мають бути пов'язані, ідеї повинні випливати послідовно одна з одною, і читачеві має бути просто встежити за ходом думки автора.
Якщо Ваш текст - розважальна стаття, то формат, фрази і їх формулювання можуть бути будь-якими, головне, щоб вони були логічні, пов'язані один з одним і зрозумілі читачеві.

Яка основна ідея вашого тексту?

Переконавшись, що чітко визначили ключову думку вашого тексту, висловіть її на словах, задавши розумні рамки, щоб згодом не написати «про все і ні про що». Наприклад, ця стаття не про копірайт, а про необхідність підготовки до написання статей і те, що відрізняє успішного автора.

Мені подобається ідея стиснення суті статті до розмірів короткого слогана, який передасть її суть і легко запам'ятовується. Наприклад, для цієї своєї статті я сформулював такий слоган: «У талановитих копірайтерів є секрет, і я вам його відкрию!»

2. Проводимо міні-дослідження

Неможливо писати переконливо про те, в чому ви профан. Проведіть міні-дослідження предметної області - намагайтеся проковтнути якомога більше інформації. Зараз завдання номер один - дізнатися якомога більше про те, про що збираєтеся написати.

Не просто читайте якомога більше матеріалів по темі, але й записуючи йте самі краще думки та ідеї.
Сприймайте цей етап як «інформаційну звалище» - це допоможе вам надалі. Потрібно збирати все підряд, а вибирати з цього належить пізніше.
Зверніть увагу на повторювані думки , ці аргументи можуть стати ключовими у вашій статті.
Не забудьте записати джерело цитат - цілком імовірно, що буде потрібно посилатися на джерело, щоб ще раз підкреслити достовірність вашої статті.
Я особисто намагаюся записати всю нову інформацію, так надійніше. Це як викладання - перш ніж навчати предмету, потрібно дізнатися про нього якомога більше.

3. Виділяємо висновки

Після того як ви провели своє міні-дослідження і безладно нахапалися думок, цитат і понять, постарайтеся об'єднати схожі ідеї в кілька лаконічних і переконливих аргументів.

Мені самому подобається нумерація, я привласнюю номер кожної ключової думки, а потім структурую тези по номерах.

Висновки, які ви сформували на підставі вивченого матеріалу і готові представити читачеві, і є душа вашого твору.

4. Складаємо план тексту

Коли основні тези обрані, необхідно скласти план як нам привести читача з пункту А в пункт Б.

Нам відомі старт, фініш і всі проміжні точки, залишилося тільки скласти оптимальний маршрут.

Якщо ви не впевнені, які з тез слід висловити на початку, спробуйте поглянути на статтю з позиції читача, що задає питання: «Про що це?», «Чому мені це має бути цікаво?», «Чому я повинен повірити автору?»

Не бійтеся задавати собі якомога більше різних «Чому?»

Насправді це важливо, тому що читачі не вивчали предмет, і взагалі можуть нічого про нього не знати, але вони повинні простежити за ходом ваших думок, щоб зробити певні висновки.

Багатьом авторам здається, що читач знає про предмет статті стільки ж, скільки і сам автор, але насправді - це не так!

5. Пишемо текст статті

Коли план складений, потрібно лише написати текст статті згідно з планом. Опишіть свої думки і тези простою мовою, використовуючи відповідні слова. Структура статті допоможе читачеві зрозуміти те, що ви хочете йому донести.

6. Редагуємо статтю

Ось наша стаття написана. Тепер давайте поглянемо на неї як на цілісний твір і уточнимо:

- Чи була досягнута мета статті?
- Чи зможе читач від початку до кінця простежити за авторською думкою?
- Переконливо чи звучать аргументи, якими я оперую?
- Про що думається після прочитання? Чи не захочеться читачеві запитати: «Ну і що тепер?»
- Написана без підготовки стаття сильно програє

Якщо ви звикли приступати до складання тексту на етапі вивчення матеріалу або ж збираєте статтю з розрізнених абзаців - повірте моєму досвіду, це відразу впадає в очі.

Найуспішніші журналісти - не ті, у кого найбільший словниковий запас або гострий язик - а ті, хто досконально вивчають матеріал, складають план. Їх статті читаються легко і невимушено.

Хочете, щоб ваші підлеглі писали краще - попросіть їх виділяти підзаголовками основні тези. Ось побачите, їх підхід до написання текстів зміниться, і в цілому статті стануть лаконічніше, їх стане приємніше читати і редагувати.


489 27.01.15Напівжирний Нахилений текст Підкреслений текст Перекреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлеру