» » AJAX – технологія ВЕБ 2.0

AJAX – технологія ВЕБ 2.0
AJAX – технологія ВЕБ 2.0
Термін ВЕб 2.0 тісно пов'язаний з поняттям AJAX. В основі роботи майже всіх ВЕБ 2.0 сайтів лежить використання технології AJAX. Спробуємо розібратися що ж означає ця тахнологія.

AJAX являє собою комплекс сучасних технологій, що дозволяють створювати інтерактивні веб-додатки нового рівня. Використання AJAX дає можливість динамічної зміни контенту веб-сторінки: сторінка сама буде довантажувати потрібні користувачу дані, при цьому повністю не перевантажуючись, а завантажуючи лише змінені дані.

Сам термін AJAX є скороченням і розшифровується як “Asynchronous javascript And XML” (Aсінхронний javascript і XML). AJAX – це не самостійна технологія, а синтез технологій, які самі по собі існували ще за кілька років до появи терміну AJAX. Так ще в 1996 році в браузері Internet Explorer була реалізована підтримка тега IFRAME, що дозволяє завантажувати контент у фреймі без необхідності перезавантаження всієї сторінки. Оскільки тег IFRAME і його атрибут SRC дозволяли здійснювати завантаження будь-якого URL у фреймі, то при використанні javascript це в принципі дозволяє домогтися характерних для AJAX ефектів.

Термін AJAX вперше з’явився в статті Дж. Гарретта (Jesse James Garrett) “AJAX: Новий підхід до веб-додатків”, опублікованій у лютому 2005 року. У цій статті автор звертає увагу читача на новий підхід до роботи веб-додатків, реалізований програмістами корпорації Google у відомих інтерактивних сервісах Google Maps і Google Suggest, і пропонує назвати цей новий підхід терміном AJAX. Корисна стаття, дуже рекомендую до прочитання кожному, хто цікавиться сучасними веб-технологіями (технологіями ВЕБ 2.0).

Щоб не винаходити велосипед, можна процитувати наведене в статті Wikipedia просте схематичне порівняння двох підходів до створення веб-сторінок – підходу AJAX і стандартного підходу (тобто підходу, який використовувався до появи AJAX):

Порівняння стандартного підходу і AJAX
Класична модель веб-додатки:

- Користувач заходить на веб-сторінку і натискає на який-небудь її елемент.
- Браузер відправляє запит серверу.
- У відповідь сервер генерує повністю нову веб-сторінку і відправляє її браузеру і т.д.
- З боку сервера можлива генерація не всієї сторінки наново, а тільки деяких її частин, з подальшою передачею користувачу.

Модель AJAX:

- Користувач заходить на веб-сторінку і натискає на який-небудь її елемент.
- Браузер відправляє відповідний запит на сервер.
- Сервер віддає тільки ту частину документа, яка змінилася.

AJAX-підхід до розробки веб-додатків базується на двох основних принципах:

- Використання DHTML для динамічної зміни вмісту сторінки.
- Використання XMLHttpRequest для звернення до сервера “на льоту”, не перезавантажуючи всю сторінку повністю (також існує альтернативний варіант – динамічна підвантаження javascript з використанням DOM).

На даний момент технології AJAX використовуються на цілому ряді відомих веб-сайтів. Зокрема, як зазначає у своїй статті Дж. Гарретт, компанія Google інвестує в розробку AJAX-додатків дуже великі кошти. Всі нові сервіси Google, і в тому числі такі сервіси як GMail, Orkut, Google Groups, Google Maps, Google Suggest, Google Finance і т.д., є AJAX-додатками.


13551 09.10.13Полужирный Наклонный текст Подчеркнутый текст Зачеркнутый текст | Выравнивание по левому краю По центру Выравнивание по правому краю | Вставка смайликов Выбор цвета | Скрытый текст Вставка цитаты Преобразовать выбранный текст из транслитерации в кириллицу Вставка спойлера
Аватар
Alex  18:49, 08 мая

"Сторінка сама буде довантажувати потрібні користувачу дані, при цьому повністю не перевантажуючись".

Сторінка не може перезавантажуватися частково. Вона або перезавантажується повністю, або не перезавантажується взагалі. Те, що деякі "специ" називають в AJAX "часткове перезавантаження сторінки", є нічим іншим як звичайна зміна контенту засобами javascript DOM ADI. Отже, не треба повторювати дурню та збивати людей з пантелику.

Відповісти